Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

LETNIA AKADEMIA KONGRESU KOBIET 2014

Aktywizacja, integracja i edukacja

W tym roku jeszcze więcej uczestniczek niż w roku ubiegłym – 80 kobiet z całej Polski, i jeszcze więcej zajęć – 180 godzin, 20 wykładowczyń.  Cztery turnusy kobiet w wieku 20-68 lat, pochodzących z miast, miasteczek i wsi ze wszystkich szesnastu województw. Cele szkolenia – aktywizacja, integracja i edukacja kobiet.

Nasze wykładowczynie:  Magdalena Środa, Dorota Warakomska, Joanna Piotrowska, Barbara Nowacka, Joanna Regulska, Monika Płatek, Ewa Woydyłło-Osiatyńska, Ewa Rumińska-Zimny,  Barbara Labuda, Małgorzata Okońska-Zaremba, Bogusława Matuszewska, Jowita Michalska, Ewa Sufin, Magdalena Grabowska, M.Peljan/Kancelaria Prawna Gessel.  
Gościnie specjalne: Małgorzata Fuszara, Wanda Nowicka, Joanna Mucha, Helena Żukowska.

Letnia Akademia Kongresu Kobiet 2014 na YouTube

III turnus Letniej Akademii Kongresu Kobiet
 

FOTOGALERIE

I turnus

II turnus

III turnus

IV turnus

Nordic walking 

 

Nagroda specjalna - Złoty Motyl - dla Doroty Warakomskiej!

 

Relacje uczestniczek:
- Uczestniczyłam w Letniej Akademii Kongresu Kobiet
- Zaszczyt, Przyjemność i Obowiązek - Byłam uczestniczką Letniej Akademii Kongresu Kobiet
- Mogę w życiu wszystko!


Nordic walking - zamień szpilki na kijki!
 

GOŚCINIE SPECJALNE
Małgorzata Fuszara o gender na Letniej Akademii Kongresu  
Helena Żukowska gościnią Letniej Akademii Kongresu Kobiet!

 

WARSZTATY
Co buduje, co niszczy?  Ewa Woydyłło-Osiatyńska 
Media społecznościowe - Jowita Michalska, Barbara Nowacka
Konstruktywna debata - Barbara Nowacka
Magdalena Środa - Przywróćmy debacie publicznej moralny standard!
Chwytajcie za serca! Sięgajcie po władzę! Autoprezentacja, wizerunek, debata publiczna - Dorota Warakomska
PPP - Partnerstwo Publiczno-Prywatne - Kancelaria Prawna Gessel
Gender w samorządzie - Małgorzata Grabowska


 

Absolwentki tegorocznej Letniej Akademii Kongresu Kobiet mówią: Dużo wiedzy, wiary w siebie na przyszłość! Najfajniejsza z tego wszystkiego, co stąd wywieziemy jest więź jaka się między nami - uczestniczkami narodziła. Tu naprawdę narodziła się "babska" przyjaźń! Przełomem dla mnie było Wendo. Cudowna sprawa. Jestem innym człowiekiem odkąd przełupałam tą deseczkę! Niesamowity power! Mam w tej chwili tyle rzeczy, które chcę zmienić, jak wyjadę. Ale to nie tylko wśród kobiet, ale w swoim domu, wśród domowników. Uważam, że było fantastycznie! Tych parę dni to za krótko, ale zmieniły mnie, łącznie z tym, że jak rozmawiałam z moją mamą, to powiedziała, że mój ton głosu jest inny. Siedzenie i słuchanie tych wspaniałych kobiet. Jestem pod niesamowitym wrażeniem, że te wszystkie kobiety mają tyle ciepła w stosunku do drugich kobiet, że wszystkie miałyśmy zrozumienie dla drugiej osoby. Jestem pod niesamowitym wrażeniem! Unikalne wspomnienia, które zostaną nam do końca - może to tak patetycznie brzmi, ale do końca życia. Panie Dorota Warakomska, Joanna Regulska, Małgorzata Okońska-Zaremba, Magdalena Środa to są wszystko osoby z takim doświadczeniem życiowym, że rozmowa z nimi nawet przez dziesięć minut, to jest takie głębokie przeżycie i doznanie intelektualne. Możliwość korzystania z ich doświadczenia. To, że były dla nas serdeczne, że chciały, dzieliły się, opiekowały się nami to jest coś wspaniałego. Ta współpraca między kobietami oraz to, żeby zawsze pomagać innej kobiecie, wsperać się, dążyć do celu, rozwijać się i wiara, że niedługo to my będziemy we władzach i to my będziemy pomagać innym. 

Jakie panie przyjechały w tym roku do ośrodka na Mazurach? Aktywne społecznie i politycznie. Takie, które już teraz pracują jako wolontariuszki, działają na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego i wspierają kobiety. To osoby zaangażowane, aktywistki, liderki, działające z pasją i oddaniem.

Czego oczekiwały od Letniej Akademii? Odpowiadają zdecydowanie – inspiracji, wiedzy o tym, jak integrować środowiska, zachęcać lokalne społeczności (w szczególności kobiety) do aktywności, wpływać na władzę, by liczyła się z głosem mieszkańców. Chcą też uzyskać wiedzę o tym, jak mieć realny wpływ na to, co dzieje się w ich wsiach i miastach.

I już dziś wiadomo, że oczekiwania uczestniczek kongresowych zajęć są spełnione. Zagwarantował to program Akademii, w którym znajdują się wykłady i warsztaty, m.in. z autoprezentacji, przywództwa, sztuki argumentacji i  asertywności, korzystania z mediów społecznościowych, wiedzy przydatnej do działania w samorządach. Jednym z głównych punktów programu jest też trening ze sztuki samoobrony – Wendo. A wszystkie zajęcia prowadzą doświadczone i kompetentne wykładowczynie. W ich gronie są m.in.: Magdalena Środa, Dorota Warakomska, Barbara Labuda, Wanda Nowicka, Joanna Regulska, Monika Płatek, Ewa Osiatyńska-Woydyłło, Barbara Nowacka i Joanna Piotrowska. Dzięki tym kobietom, które są autorytetami w wybranych przez siebie dziedzinach i powszechnie uznawanymi liderkami, adeptki Letniej Akademii stają się jeszcze bardziej wrażliwe społecznie. Zyskują pewność siebie, wiedzę i energię do efektywnego działania o charakterze społecznym i politycznym. Do działania na rzecz kobiet i całego społeczeństwa. Na rzecz Polski.

 

 

Uczestniczki zaczynały dzień o 7.30 od codziennej dawki nordic walking, będacego świetnym sposobem, aby się odstresować, pozbyć negatywnych emocji, nabrać dystansu do codziennych problemów, a przede wszystkim wzmocnić się fizycznie i zapobiegać chorobom.

 

prof. Magdalena Środa uważa Letnią Akademię Kongresu Kobiet to niezwykłe przedsięwzięcie. Jak mówi - Można powiedzieć, że jest to kuźnia kadr nowej Polski, nowego, silnego społeczeństwa obywatelskiego. Przyjeżdżają tu niezwykłe kobiety. Zarówno te, które są słuchaczkami, jak i te, które prowadzą zajęcia. Letnia Akademia Kongresu Kobiet to miejsce, gdzie wszyscy nabywamy wiedzy, umiejętności. Uczymy się solidarności, wspólnego działania. Gdzie myślimy o przyszłej, lepszej, egalitarnej Polsce! 

Zdaniem Doroty Warakomskiej, Prezeski Stowarzyszenia Kongres Kobiet - Letnia Akademia Kongresu Kobiet to unikalna inicjatywa Stowarzyszenia Kongres Kobiet. To 80 pań z całej Polski, reprezentantki wszystkich 16 województw w różnym wieku, różnych zawodów, różnych zainteresowań, a jednak łączy nas jedna myśl, że chcemy brać sprawy we własne ręce. Chcemy, żeby kobiety w naszym kraju odgrywały zdecydowanie większą rolę! Tutaj, na Mazurach, w tym przecudnym zakątku rozmawiałyśmy, dyskutowałyśmy, inspirowałyśmy się nawzajem i uczyłyśmy się. Uczyłyśmy się jak zakładać komitety wyborcze, jak prowadzić stowarzyszenia, jak być aktywnymi publicznie. Mówiłyśmy dużo o feminizmie, gender, polityce. Uczyłyśmy się także jak występować publicznie, jak dyskutować, debatować konstruktywnie.

Letnia Akademia Kongresu Kobiet nie mogłaby się odbyć bez pieniędzy, dlatego bardzo serdecznie dziękuję wszystkim sponsorom i sponsorkom, wszystkim instytucjom, firmom i osobom, które nas wsparły. Bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję, że jesteście z nami. Dzięki temu możemy głosić te słowa. Możemy dzielić się naszymi doświadczeniami. Dzięki temu możemy inspirować inne kobiety, bo teraz, uczestniczki Letniej Akademii Kongresu Kobiet jadą do siebie do domów i tam będą zarażać tymi pomysłami, energią, entuzjazmem inne kobiety i dlatego warto!     

 

Letnią Akademię Kongresu Kobiet 2014 wsparli:

 

Indywidualnie wsparły nas: Małgorzata Nowak-Niedźwiecka i Henryka Bochniarz

Dziękujemy!

 

Aktualności


Zaszczyt, Przyjemność i Obowiązek - Byłam uczestniczką Letniej Akademii Kongresu Kobiet

Zaszczyt, Przyjemność i Obowiązek - Byłam uczestniczką Letniej Akademii Kongresu Kobiet

Tak jak kamień wrzucony w wodę wywołuje fale, tak i my wracając do swoich środowisk wywołamy falę: podamy kolejnym kobietom informację, jak się edukować, być aktywną, integrować się i jak zmieniać świat!

Media społecznościowe na Letniej Akademii Kongresu Kobiet

Media społecznościowe na Letniej Akademii Kongresu Kobiet

Gdzie można dzisiaj znaleźć 15 mln. Polaków i dotrzeć do nich bez wychodzenia z domu? O tym na Letniej Akademii Kongresu Kobiet mówiły Jowita Michalska i Barbara Nowacka.

Letnia Akademia Kongresu Kobiet to kuźnia kadr nowej Polski!

Letnia Akademia Kongresu Kobiet to kuźnia kadr nowej Polski!

4 turnusy, 80 kobiet z całej Polski, 180 godzin zajęć, 20 wykładowczyń - tak wygląda podsumowanie w liczbach Letniej Akademii Kongresu Kobiet 2014. 

 

Małgorzata Fuszara o gender na Letniej Akademii Kongresu Kobiet!

Małgorzata Fuszara o gender na Letniej Akademii Kongresu Kobiet!

Nowa Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania prof. Małgorzata Fuszara była gościnią specjalną Letniej Akademii Kongresu Kobiet!