Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Mit urody to nie tylko książka, która na stałe wpisała się do kanonu feminizmu, ale tekst, który wstrząsnął opinią publiczną w Stanach Zjednoczonych. Naomi Wolf oskarża w niej media, reklamodawców, producentów dietetycznej żywności, koncerny kosmetyczne, a przede wszystkim kulturę, która wobec kobiet stosuje podwójne standardy. Nieważne jak jesteś mądra, jak bardzo kompetentna i dobrze wykształcona, nieważne czy jesteś dobrą matką, wspaniałą przyjaciółką, czy jesteś prezeską, pielęgniarką, wykładowczynią czy kasjerką, bo zawsze zostaniesz oceniona na podstawie wyglądu. A ten, by osiągnąć sukces, musisz mieć idealny. Naomi Wolf sprzeciwia się takiemu traktowaniu kobiet, zasługujemy na to, aby traktowano nas z szacunkiem, aby postrzegano nas jak ludzi, nie jak żywe laki. Tę książkę powinna przeczytać każda kobieta, choćby po to, by wyzwolić się z tyranii mitu urody, by zapamiętać, że nikt nie ma prawa mówić nam jak powinnyśmy wyglądać, jak się ubierać, ile ważyć, i w jakim wieku wypada nam jeszcze nosić jeansy!

Każda z nas ma moc, by powiększyć przestrzeń wolności. Mam nadzieję, że użyjesz tej książki w zupełnie nowy sposób, właściwy tylko Tobie.

Naomi Wolf

 

Powiem szczerze: nie przepadam za tą książką. Irytuje mnie mroczny, nieco wiktoriański obraz świata, który za nią stoi, zupełny brak zrozumienia dla zmysłowych przyjemności, jakie w życiu wielu kobiet łączą się z kosmetykami, ciuchami i popkulturą im towarzyszącą. Nie mam poczucia, bym podlegała „terrorowi” piękności – zdarza mi się kupić drogą szminkę, ale jakoś przeżyłam cztery dekady nie poddając się operacjom plastycznym i nie stosując diet. A jednak przyznaję, że podstawowa teza tej książki jest trafna i wciąż aktualna: kobiece ciała są przedmiotem nieustannej i nieżyczliwej oceny, także wówczas, gdy wcale o nią nie prosimy. A standardy są tak wyznaczane, byśmy nigdy nie mogły im sprostać. I o to właśnie chodzi, byśmy zużywały masę czasu, energii i pieniędzy starając się to zrobić. Wolf uważa, że ten czas, ta energia i te pieniądze to nasze codzienne wsparcie dla patriarchatu. Można się z tym zgodzić, lub nie, ale Mit urody przeczytać warto. To jedna z kluczowych pozycji współczesnego feminizmu.

Agnieszka Graff

 

Swoją bestsellerową książkę Naomi Wolf wydała w Stanach Zjednoczonych w 1990 roku. Inne miejsce i inny czas... Jednak ten sam kult, mit i to samo bóstwo, któremu na imię Kobiece Piękno. Obecnie ten ideał uległ demokratyzacji i wpływa na życie milionów kobiet na całym świecie. Jego główne rytuały polegają na tym, że mężczyźni mają pożądać Ideału Kobiecego Piękna, a kobiety uporczywie do niego dążyć. Wolf nazywa ten ideał „żelazną dziewicą”. Było to narzędzie tortur, kadłub metalowej kobiety o powabnym wyglądzie. Skazaną zamykano w środku, a kolce umieszczone wewnątrz zabijały ofiarę. Współczesna żelazna dziewica jest nienaturalnie szczupła, młoda, gładka, świetlista i seksowna. Czyż każda kobieta nie chciałaby się znaleźć w jej skórze i czy te kolce naprawdę ranią?

Książka Naomi Wolf zmusza nas do refleksji. Czy nasza potrzeba, żeby dobrze wyglądać, jest   naprawdę nasza? Czy w jakimś stopniu nie jest po prostu uwewnętrznionym nakazem represyjnej wobec kobiet kultury? Wcale nie jest łatwo rozplątać te nitki. I z całą pewnością nie jest intencją autorki wezwanie, aby od jutra wszystkie kobiety zaczęły chodzić w workach. Chodzi o to, aby kobiety miały więcej wolności i potrafiły zauważyć, że to, co pozornie tej wolności służy – mamy aż tyle możliwości autokreacji! – potrafi też ją ograniczać. Może lepiej dbać o wygodę, dobre samopoczucie i inne przyjemności niż dać się zatrzasnąć w żelaznej dziewicy?

Kinga Dunin (fragment Wstępu)

 

Naomi Wolf (ur. 1962) amerykańska pisarka, dziennikarka, intelektualistka i konsultantka polityczna, ukończyła Uniwersytet Yale oraz New College na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie otrzymała stypendium Rhodesa. Jest autorką takich światowych bestsellerów, jak: Promiscuities, Fire with Fire, Misconceptions oraz wielu esejów. Mieszka z rodziną w Nowym Jorku. Jest współzałożycielką Woodhull Institute for Ethical Leadership, którego celem jest szkolenie młodych kobiet na świadome liderki. Mit urody to druga po Wagnie. Nowej biografii książka Wolf w serii Biblioteka Kongresu Kobiet.