Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

 

Katrine Kielos błyskotliwie i z humorem obala mit ekonomii jako wiedzy tajemnej, zrozumiałej i dostępnej wyłącznie ekonomistom. Wskazuje, że ekonomia to przede wszystkim nauka społeczna, że w jej centrum jest człowiek, i że konsekwencje decyzji ekonomistów ponosimy wszyscy, ale nie wszyscy po równo. Zwraca uwagę na to, że w neoklasycznej ekonomii homo oeconomicus to przede wszystkim mężczyzna, który rozwija się i realizuje własne potrzeby na wolnym rynku, czym przyczynia się do wzrostu poziomu PKB, podczas gdy kobieta z wyboru i wielkiej miłości prowadzi mu dom, opiekuje się dziećmi, starszymi i chorymi członkami rodziny. Kielos ostrzega, że jeśli ekonomiści i politycy nie zmienią podejścia do ekonomii i nie uwzględnią w niej interesów kobiet, to gospodarce światowej grozi kryzys o wiele większy niż ten z 2008 roku.
 
Celem studiowania ekonomii nie jest otrzymanie gotowych odpowiedzi na pytania lecz nauczenie się jak nie dać się zwieść ekonomistom.  
 
Joan Robinson
 
 
Kiedy ekonomia powstawała, świat jaki widział ze swego okna Adam Smith wyraźnie oddzielał sferę rynku i  reprodukcji. Nie musiał się też zastanawiać, jak pisze Kielos, „skąd na jego stole pojawia się obiad”. Nigdy się nie ożenił i przez większość życia mieszkał z matką, która prowadziła mu dom. Mógł więc stwierdzić,  że  praca domowa jest bezpłatna,  motywowana miłością i „naturalną potrzebą” kobiet (tak wygodną dla mężczyzn) otaczania codzienną opieką męża, dzieci czy rodziców. Podczas gdy rynek rządzi się  odmienną motywacją i prawami. Rynek jednak nie może sprawnie funkcjonować bez nieodpłatnej pracy domowej, te dwie sfery są ze sobą ściśle powiązane.
 
Ewa Rumińska-Zimny 
 
 
 
Włączenie sfery reprodukcji do ekonomii wymaga nowego spojrzenia na problem czym powinna się zajmować i czemu ma służyć ekonomia (poza wzrostem PKB). Konieczne jest też inne spojrzenie na inwestycje w sferę reprodukcji i pracy opiekuńczej, jako integralną część procesu tworzenia PKB.  Te zmiany wymusza obecnie demografia. Kryzys demograficzny i spadek urodzin w Polsce i EU wskazuje, jak bardzo mylili się ojcowie ekonomii. Odwróciła się zależność praca – posiadanie dzieci. Kobiety mają więcej dzieci, jeśli mają zatrudnienie i równe szanse na rynku pracy oraz dostęp do dobrego systemu opieki nad dziećmi, osobami starszymi i zależnymi członkami rodziny.
 
Ewa Rumińska-Zimny (fragment wstępu)
 
 
Katrine Kielos (ur. 1983) - Szwedzka pisarka i dziennikarka, pracowała dla "Aftonbladet", jednego z najbardziej poczytnych szwedzkich dzienników, gdzie publikowała artykuły poświęcone szwedzkiej i międzynarodowej polityce finansowej oraz krytyczne analizy współczesnej szwedzkiej myśli feministycznej. Jej książka Jedyna płeć w 2012 roku była nominowana do prestiżowej nagrody Augustpriset. Obecnie Kielos mieszka i pracuje w Londynie.