Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

POWSTAŁA BIBLIOTEKA KONGRESU KOBIET!

Z dumą informujemy, że we współpracy z wydawnictwem Czarna Owca publikujemy serię wydawniczą: Bibliotekę Kongresu Kobiet.
 
Książką, która zainaugurowała nowy cykl, jest długo oczekiwana Mistyka kobiecości Betty Friedan w przekładzie Agnieszki Grzybek, opatrzona wstępem Agnieszki Graff. To książka – legenda. Książka, która zmieniła świat. To od niej zaczął się wielki zryw i wielka zmiana.  Książka miała premierę podczas IV Kongresu Kobiet. 
 
 
 
 
 
Drugą książką (premiera podczas V Kongresu Kobiet) w ramach cyklu jest "Reakcja. Niewypowiedziała wojna przeciw kobietom" Susan Faludi. To klasyka amerykańskiego feminizmu. Książka w szczególności adresowana do kobiet, pokazuje jak brzemienna w skutkach może być działalność kultury masowej. 
 
 
 
 
 
 
Trzecią książką w ramach cyklu jest "Wagina" Naomi WolfNiezwykła książka, która w sposób radykalny zmienia całą naszą wiedzę o waginie, to jak o niej myślimy i mówimy. W konsekwencji zmienia nasz sposób rozumienia kobiet i kobiecej seksualności.
 
 
 
 
 
 
Czwartą książką w ramach cyklu jest "Druga płeć" Simone de BeauvoirLegendarna książka, pierwsza edycja ukazała się w Paryżu w roku 1949. Znaczenie tego dzieła uznano za bezsporne zarówno w dziejach filozofii, jak i literatury. 
 
 
 
 
 
 
Piątą książką w ramach cyklu jest "Jedyna płeć" Katerine Kielos. Książka błyskotliwie i z humorem obala mit ekonomii jako wiedzy tajemnej, zrozumiałej i dostępnej wyłącznie ekonomistom. Wskazuje, że ekonomia to przede wszystkim nauka społeczna, że w jej centrum jest człowiek, i że konsekwencje decyzji ekonomistów ponosimy wszyscy, ale nie wszyscy po równo. 
 
 
 
 
 
Szóstą książką w ramach cyklu jest "Mit urody" Naomi Wolf. Książka, która na stałe wpisała się do kanonu feminizmu i która wstrząsnęła opinią publiczną w Stanach Zjednoczonych. Naomi Wolf oskarża w niej media, reklamodawców, producentów dietetycznej żywności, koncerny kosmetyczne, a przede wszystkim kulturę, która wobec kobiet stosuje podwójne standardy.
 
 
 
 
 
Siódmą książką w ramach cyklu jest "Kontrakt płci" Carole PatemanCarole Pateman rzuca wyzwanie przyjętym interpretacjom – formułowanym zarówno na prawicy, jak i na lewicy – „umów”, jakie zawieramy w życiu codziennym: umowy małżeńskiej, umowy dotyczącej zatrudnienia, umowy, której przedmiotem jest świadczenie usług seksualnych oraz od niedawna pojawiających się umów dotyczących tzw. macierzyństwa zastępczego. Na nowo definiuje fundamentalne problemy polityczne dotyczące wolności jednostki, wspólnoty i podporządkowania.
 
 
 
 
Osmą książką w ramach cyklu jest "Siostra outsiderka" Audre LordeW tym poruszającym zbiorze piętnastu esejów i przemówień wybitna amerykańska poetka i aktywistka Audre Lorde mierzy się z seksizmem, rasizmem, ageizmem, homofobią i klasizmem, postulując, by różnica społeczna stała się wehikułem działania i zmiany.