Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

STO LAT HISTORII POLEK W JEDNEJ KSIĄŻECZCE!

Już jest! Kongresowe kalendarium dat ważnych z perspektywy kobiet na Stulecie Praw Kobiet!
1918-2018 – kongresowa herstoria w pigułce.

Broszura Kongresu Kobiet pt: „Chcemy całego życia. Stulecie Praw Kobiet" wydana przy wsparciu  Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR*) jest zupełnie wyjątkowa pod kątem ujęcia tematu. Opowiada o Polsce z perspektywy doniosłych osiągnięć Polek na przestrzeni ostatnich stu lat. Zamiast bohaterów pokazujemy bohaterki. Zamiast wojen, powstań, bitew i pojedynków mamy kalendarium punktujące codzienną pracę u podstaw, edukację, wrażliwość społeczną, troskę o innych, sukcesy kobiet. Historia pisana wydarzeniami istotnymi z perspektywy kobiet.
Kongresowa kanwa herstoryczna pokazuje wielkie, milowe kroki, które w ostatnim stuleciu uczyniły Polki, stając się obywatelkami, posłankami, ministrami, premierkami, profesorkami, doktorkami czy olimpijkami.
Zapraszamy do poznania dziejów naszego kraju z zupełnie

innego punktu widzenia niż ten zakorzeniony w powszechnym systemie edukacji historycznej.

Autorki, prof. Magdalena Środa i dr Małgorzata Tkacz-Janik zamknęły stulecie praw kobiet pomiędzy datą, gdy Paulina Kwiatkowska opublikowała w "Pierwiosnku" swój pierwszy tekst jako redaktora naczelna (1893), a Czarnymi Protestami i akcją Me Too.

Ilustracje, to między innymi zbiór wizerunków posłanek Sejmu Ustawodawczego. Być może nasza broszura sprawi, że po raz pierwszy w historii uda się złożyć kompletny poczet  pierwszych ośmiu posłanek Sejmu Ustawodawczego. Dla Kongresu są symbolem Stulecia Praw Kobiet, ilustracją apelu: świętujmy i kultywujmy pamięć o kobietach, gdyż przyczyniły się do naszej wolności.

Zapraszamy do lektury oraz do kontaktu z biurem Kongresu w razie zainteresowania zamówieniem broszury.

*Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR)

POBIERZ BROSZURĘ (pdf)

 

Autorki:

MAGDALENA ŚRODA - profesorka UW. dr hab., pracuje w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią idei etycznych, etyka stosowaną, filozofia polityczną i problematyką gender. Jest autorką wielu publikacji z zakresu filozofii politycznej i moralnej oraz  książek m.in: „Idea godności w historii i etyce” (1993), „Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci” (2003), „Kobiety i władza” (2009), „Etyka dla myślących” (2010), „Mała książeczka o tolerancji” (2010). Jest redaktorem ETYKI oraz Rady Naukowej PRZEGLĄDU FILOZOFICZNEGO; Jest członkinią Europejskiego Instytutu Równości Gender w Wilnie. Jest również założycielką i kierowniczką Podyplomowych Studiów Etyki i Filozofii (UW); członkinią Komitetu Etyki Polskiej Akademii Nauk; członkinią Rady Instytutu Spraw Publicznych, członkinią Rady Societas/Communitas. W rządzie M. Belki pełniła funkcję ministra Pełnomocnika Rządu ds. Równego statusu Kobiet i Mężczyzn. Zajmuje się działalnością publicystyczną, jest felietonistką „Gazety Wyborczej” i tygodnika „Wprost”.

 

MAŁGORZATA TKACZ-JANIK – doktora nauk humanistycznych, kulturoznawczyni, nauczycielka akademicka, przedsiębiorczyni, liderka społeczna. Szefowa Rady Fundacji Przestrzenie Dialogu, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet oraz Stowarzyszenia Kongres Kobiet, członkini Rady Honorowej Fundacji Iskierka oraz Zarządu Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet. Z ramienia Zielonych Radna Sejmiku Śląskiego IV kadencji, z jej inicjatywy powołano przy Marszałku Pełnomocniczkę ds. organizacji pozarządowych i równego traktowania.  Pomysłodawczyni Śląskiego Szlaku Kobiet. W latach 2009-2011 współprzewodnicząca Zielonych w Polsce (w parytecie z D. Szwedem). Obecnie bezpartyjna. W styczniu 2009 nominowana przez „Gazetę Wyborczą" do tytułu „Polka Roku 2008” za zorganizowanie w Sejmie ogólnopolskich obchodów rocznicy 90-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych  Dwukrotnie uznana przez Dziennik Zachodni za jedną z 50. (2013) oraz za jedną z 10. (2014) najbardziej  wpływowych kobiet województwa śląskiego. Od kwietnia 2015 r. członkini Komitetu Monitorującego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Od lipca 2017 członkini Rady Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem. Pełnomocniczka Kongresu Kobiet ds. obchodów Stulecia Praw Kobiet w 2018 r.