Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Relacja ze szkoleń antydyskryminacyjnych

Dodano: 2 marca 2015

Krótka relacja ze szkoleń antydyskryminacyjnych, które odbyły się w siedzibie Stowarzyszenia Kongres Kobiet (26 i 27 lutego 2015). Zajęcia prowadziły prof. Magdalena Środa, Joanna Piotrowska i dr Ewa Woydyłło, a uczestniczyły w nich lokalne liderki, które działają na rzecz kobiet. Szkolenia odbyły się w ramach projektu współfinansowanego z Funduszy EOG.

 

prof. Magdalena Środa

Kobieta. Obiekt nietykalny bądź obiekt seksualny. Prof. Magdalena Środa podczas warsztatów antydyskryminacyjnych przywoływała, poczynając od Arystotelesa, kolejnych filozofów, zajmujących się tłumaczeniem różnic między mężczyzną i kobietą, by wyjaśnić podłoże takiego właśnie postrzegania kobiety. Piętno kulturowe i obyczajowe sprawia, że obraz gloryfikowanej dziewicy szybko może zmienić się w poniewieraną nierządnicę. Stany pośrednie nie występują. Prof. Środa przekonywała, że źródła dyskryminacji są rozpoznane i przebadane.

Podczas czwartkowego spotkania wspólnie zastanawiałyśmy się nad tym, jakie mechanizmy można wprowadzać w nasze życie, by zapobiegać nie tylko dyskryminacji, ale też molestowaniu seksualnemu, które dotyka współczesne polskie kobiety.

Joanna Piotrowska

Joanna Piotrowska, szefowa Fundacji Feminoteka, radziła, by podczas spotkań, na których będziemy mówić o występowaniu dyskryminacji, powoływać się na „twarde dane”: statystyki, liczby, wykresy. Dlaczego? Bo z faktami nie da się dyskutować.

Przytaczałyśmy przykłady dyskryminacji ze względu na płeć, ale nasza rozmowa toczyła się też wokół problemu przemocy. Przemoc fizyczną łatwiej rozpoznać i zdiagnozować, a w efekcie wykluczyć. Ale obok niej jest też przemoc psychiczna, która poprzedza i utrwala przemoc fizyczną, bywa równie perfidna i degradująca jak fizyczna, jednak często trudniejsza do zdiagnozowania.

dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska

Kobiety działające na rzecz innych kobiet nie mają problemu z nazwaniem rodzajów dyskryminacji. Jednak w trakcie warsztatu z dr Ewą Woydyłło-Osiatyńską, psycholożką i psychoterapeutką, okazało się, że każda z dwunastu uczestniczek szkolenia jest w stanie opowiedzieć o przypadku dyskryminacji z własnego życia. – Budujmy regulaminy, które będą eliminowały zachowania dyskryminacyjne, np. w miejscu pracy – namawiała nas dr Woydyłło. Reagowanie na zachowania mające znamiona molestowania jest łatwiejsze i bardziej oczywiste, gdy czujemy wsparcie innych. Gdy tych innych nie ma bądź pozostają niemi, regulamin legitymizuje reakcję na niewłaściwe bądź tylko niestosowne zachowania.

Dyskryminacja w naszym życiu jest wciąż zjawiskiem powszechnym, niezależnym od miejsca zamieszkania, wyznawanych poglądów i statusu zawodowego oraz materialnego. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni są jej adresatkami. Nasza wiedza na temat zjawisk związanych z dyskryminacją musi być przekazywana i utrwalana i wciąż na nowo artykułowana.

 

Bardzo dziękujemy organizatorkom za przygotowanie spotkania i umożliwienie wzięcia w nim udziału.

 W imieniu uczestniczek

Agnieszka Łuczak, Tomaszów Maz.

 

Partnerem projektu jest islandzka organizacja Centre for Gender Equality.
 
Projekt współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.